Notice: Trying to get property of non-object in /home/pleosiea/domains/przedszkole1osielsko.pl/public_html/templates/przedszkole/html/com_content/article/default.php on line 36

Informacja z kuratorium

RODZICE!!
W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo najbliższych zaleca się, aby rodzice ograniczyli aktywność uczniów poza domem do niezbędnego minimum. Ponadto dzieci nie mają kontaktować się z osobami starszymi, gdyż jak informuje Minister Zdrowia osoby starsze znacznie ciężej przechodzą zakażenie koronawirusem.
W kwestii kar finansowych, osoby objęte kwarantanną (Inspektor Sanitarny nakłada decyzją administracyjną kwarantannę), mają obowiązek przebywać w domu. W przypadku nieprzestrzegania tego obowiązku nakładane są kary finansowe w kwocie 5.000 PLN. Minister Zdrowia Łukasz Szumowski, odnosząc się do epidemii koronawirusa poinformował na konferencji prasowej, że wprowadzone zostaną metody ścisłej kontroli osób w kwarantannie.
W związku z powyższym może zostać skontrolowane przez właściwe organy porządkowe, dlaczego uczniowie mimo rekomendacji Ministra Edukacji Narodowej i Ministra Zdrowia pozostania w domu, znajdują się bez opieki poza domem.

Zgodnie z art. 106 ustawy Kodeks wykroczeń, "kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem (starsze dzieci), dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany".
Przepis ten obejmuje więc swą ochroną wskazane w nim osoby, które same nie są w stanie rozpoznać, a w rezultacie także unikać, sytuacji niebezpiecznych. Zasadniczym przedmiotem ochrony jest tu jednak przestrzeganie obowiązku troszczenia się, opieki oraz nadzoru nad małoletnimi. Wykroczenie to ma charakter formalny. Innymi słowy, do jego dokonania nie jest konieczne wystąpienie jakiegokolwiek skutku, czyli np. zarażenie innej osoby, bycie nosicielem wirusa.